BullMach ERMES 85 SH – Tractor-mounted flail mower – Light series – Hydraulic shift
Model: ERMES 85 SH
Mulcher type: Standard rear mulcher
Tractor power: Up to 20 HP
Sturdiness/Series: Light
Shift: Hydraulic
Cardan shaft rotation: Standard
Manufacturing country: China
Mulcher type: Standard rear mulcher
Tractor power: Up to 20 HP
Sturdiness/Series: Light
Shift: Hydraulic
Cardan shaft rotation: Standard
Manufacturing country: China
The BullMach ERMES S series tractor mulcher has a lightweight and flexible structure and is used for mulching light prunings, grass and shrubs
Lightweight shredder, suitable for mainly hobbyist use.
It is equipped with hydraulic side shift, 3 drive belts and rear roller.
TECHNICAL DATA (summary):
- Effective working width: 85 cm
- Overall width: 103 cm
- Weight: 165.5 kg
- 3-point attachment
- 3-belt transmission
Additional information
| Modello | ERMES 85 SH |
|---|---|
| Potenza trattore | Fino 20 HP |
| Reversibilità attacco a 3 punti | No |
| Rotazione cardano | Standard |
| Paese di produzione | Cina |
| Triturabile legno | Fino a 20 mm |
| Numero lame | 14 |
| Utensili di serie | Mazze |
| Peso mazza | 0.3 Kg |
| Mazze | ✔ |
| Larghezza di taglio | 85 cm |
| Cesto di raccolta | No |
| Controcoltello | Singola fila |
| Pistone idraulico spostamento | Si |
| Rullo posteriore di appoggio | Si |
| Bancale legno (spedizione sicura) | Si |
| Slitte laterali | Si |
| Cardano incluso | Si |
| Albero cardano | Si |
| Manuale di istruzioni | Si |
| Dimensioni prodotto cm (Lu x La x Alt) | 103x115x71 cm |
| Peso netto | 165.5 Kg |
| Confezione | Su bancale |
| Dimensioni imballo/i originale cm (Lu x La x Alt) | 103x72x59 cm |
| Peso completo di imballo | 196 Kg |
| Tempi di imballo | 15 minuti |












